1

«Soft skills» для малечі.

Soft skills – так звані «м’які» або «гнучкі навички», необхідні для взаємодії та гарного контакту з іншими людьми.  Також «Soft skills» відповідають за успішну участь в робочому або творчому процесі, високу продуктивність та вміння знаходити спільну мову з членами будь-якої команди. Як навчити дитину «м’яких навичок» та чому треба починати просто зараз?

Поняття «Soft skills» виникло в ході дослідження компетенцій при відборі співробітників дипломатичної інформаційної служби Держдепартаменту США. Гнучкі навички безпосередньо пов’язані з особистісними якостями та соціальними навичками, до них відносять відповідальність, дисципліну, комунікабельність, емоційний інтелект, критичне мислення, тощо. Сучасна трансформація освіти в умовах технологічної революції робить «soft skills» критично важливими для людини, а економісти взагалі вважають, що розвиток «м’яких навичок» – це тренд, який вже найближчим часом буде визначати кадрову політику країни.

Як прищепити дитині ці важливі навички  та виховати її емоційно та соціально «здоровою»?  Ось декілька правил, які варто взяти на озброєння батькам.

Бесіда

Це – найважливіший інструмент розвитку дитини. Малеча має постійно спілкуватися з батьками та іншими родичами – так вона вчиться вести конструктивний діалог, розуміти співрозмовника, аргументувати свою позицію, тощо. Візьміть за правило розповідати один одному, як пройшов день, розповідати про свої відчуття та емоції, пояснюючи їх, переказувати улюблені книги та фільми, аналізуючи їх.

Логіка

Люди з недостатньо розвинутою логікою не бачать елементарних причинно-наслідкових зв’язків, не вміють бути об’єктивними чи ставити під сумнів власну позицію.  Аби розвинути в дитини логічне мислення, навчіть його аргументувати власні прохання, пропонуйте поміркувати над вчинками героїв після прочитання кожної нової книги та перегляду нового кіно, приділяйте увагу загадкам, ребусам та шарадам.

Уява

Приділяйте увагу розвитку уяви та творчого мислення дитини – складайте історії та вірші, пишіть сценарії для домашніх свят, займетеся моделюванням, тощо.

Самовизначення

Самоідентифікація є дуже важливою та складною сходинкою в розвитку дитини. Вчіть малечу самовизначенню, ставлячи їй такі запитання: що ти зараз відчуваєш? Чого ти хочеш просто зараз, а чого взагалі? Чого ти хочеш навчитися (що пізнати)? Чим ти плануєш займатися – зараз і взагалі? Кого ти вважаєш другом та чому?

Ігри в команді

Важливість командних ігор  важко переоцінити, вони вчать соціалізації, вмінню знаходити власне місце в команді, вмінню досягати спільних цілей, розвивають інструменти взаємодії та сприяють зниженню егоцентризму.

Приділяючи достатньо часу та уваги вихованню цих якостей, ви дуже скоро помітите позитивні зміни в характері дитини та її відношенні до себе та світу.